Domov > Novice > Novo električno delovno vozilo za upravljanje naravnega rezervata

Novo električno delovno vozilo za upravljanje naravnega rezervata

V torek, 9.10.2018, smo v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok skupaj s predstavniki družbe Luka Koper slovesno predali v uporabo električno delovno vozilo za upravljanje naravnega rezervata italijanskega proizvajalca Alke. Zahvaljujoč sponzorskim sredstvom družbe Luka Koper smo tako v naravnem rezervatu še korak bližje ciljem s področja trajnostne mobilnosti.

Električno delovno vozilo Alke ATX 240E je namenjeno upravljanju površin in objektov za obisk, torej opazovalnic, opazovališč in učnih poti v Naravnem rezervatu Škocjanski zatok: predvsem dostavi orodja in materiala za popravila in vzdrževalna dela ter pobiranju smeti. Odkar je Škocjanski zatok dokončno urejen in ponovno odprt za obisk, je precej upravljavskih aktivnosti povezanih z vzdrževanjem površin, na katerih se zadržujejo obiskovalci, ter opravljanje monitoringa in naravovarstvenega nadzora, ki smo jih doslej opravljali z osebnimi avtomobili ali traktorjem. Primerna rešitev za te potrebe je uporaba električnega delovnega vozila, s čimer sledimo tudi ciljem trajnostne mobilnosti na zavarovanem območju narave.

S finančno pomočjo družbe Luka Koper v višini 25.000 EUR smo pred kratkim v ta namen kupili električno delovno vozilo ATX 240E italijanskega proizvajalca ALKE. Vozilo je tehnično dovršeno in opremljeno z litijevimi baterijami, zato smo finančni načrt za nakup vozila ob manjšem lastnem vložku zaprli s subvencijo Eko sklada v višini 4.500 EUR.

Ob slovesni predaji vozila v uporabo je predsednik uprave Luke Koper Dimitrij Zadel povedal: »Luka Koper se zaveda vpliva, ki ga ima pristaniška dejavnost na okolje, in odgovornosti do najbližjih sosedov. Sodelovanje med Luko Koper in Škocjanskim zatokom je zgleden primer sobivanja industrije in zavarovanega območja, ki dviguje vrednost tudi naši osnovni dejavnosti. Danes imamo vse več strank takih, ki imajo močno poudarjen občutek za okoljevarstvo in to pričakujejo tudi od svojih poslovnih partnerjev.«

Družba Luka Koper je bila v lokalnem okolju prvo podjetje, ki je delovanje Škocjanskega zatoka finančno podprlo že leta 2000 ob prijavi projekta LIFE za obnovo območja Evropski komisiji in na ta način že takoj po zavarovanju izkazalo zaupanje v razvijajoče se zavarovano območje v soseščini. Nekajkrat smo pridobili tudi sofinanciranje manjših projektov iz sklada Živeti s pristaniščem. Nekdanja vodja naravnega rezervata mag. Nataša Šalaja je ob tem dodala: »Ne gre pa samo za finančno pomoč. V Luki Koper vedno naletimo na odprte sogovornike in posluh. Ko smo se v obdobju sanacije razsvetljave leta 2010 obrnili nanje glede na opaženo pretirano razsvetljenost v naravnem rezervatu, so nam dali prednost in najprej uredili razsvetljavo na meji z naravnim rezervatom, kasneje so uredili tudi baražo na morskem kanalu, ki bi v primeru razlitja nafte ali njenih derivatov v pristanišču preprečila širitev madeža v naravni rezervat. Sodelovali smo tudi pri iskanju rešitev za zmanjšanje hrupa. Glede na vplive na okolje iz Luke smo zelo zadovoljni tudi z delom zaposlenih na področju za varstvo okolja in ekologijo.«

V Naravnem rezervatu Škocjanski zatok smo z ukrepi za povečanje trajnostne mobilnosti pričeli v letu 2017 z vzpostavitvijo kolesarnice, zaradi česar se je takoj povečal obisk območja s kolesi. Iz sredstev Sklada za podnebne spremembe smo skupaj z ostalimi slovenskimi zavarovanimi območji kupili električno vozilo za opravljanje javne službe, letos je sledila še vzpostavitev polnilnice za električna vozila. Upamo, da bomo v prihodnje lahko v električni vozni park dodali še vozilo za prevoz starejših in gibalno oviranih obiskovalcev po učni poti in električni bager za vzdrževanje habitatov.

Slovesna predaja električnega delovnega vozila v NR Škocjanski zatok, Foto_ Bojana Lipej

Sporočilo za javnost (pdf)